Niepowtarzalny urok miejsca, w którym położony jest nasz pensjonat pozwala na w pełni zadowalający wypoczynek każdej z osób odwiedzających miasto, jakim jest Krynica Zdrój oraz pobliską okolicę. Nie jest tajemnicą, iż miejsce to w oczach wielu turystów od dawien dawna uchodzi za jedno z bardziej szczególnych. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą interesującej oferty turystycznej będącej nader atrakcyjną dla każdego turysty w okresie całego roku odwiedzającego to urocze miejsce, którym jest Krynica Zdrój.
Zarówno w okresie wiosny, lata, jesieni jak i zimy każda z odwiedzających osób zyskuje doskonałego rodzaju możliwość komfortowego i atrakcyjnego spędzenia wielu chwil w trakcie swego przyjazdu do tego miasta. Jednymi ze szczególnych atrakcji są bez wątpienia stacje narciarskie i kompleksy zjeżdżalni. Góra Parkowa znajdująca się nieopodal jednej z naszych chat wypoczynkowych w wyśmienity wręcz sposób przyczynia się do aktywnego spędzenia czasu w formie ciekawych spacerów o charakterze poznawczym bogatej fauny i flory.
Dla każdego wczasowicza poza dobrze zorganizowaną bazą noclegową w umiejętny sposób przygotowanych zostało wiele szlaków pieszych jak i rowerowych. Po za tym Krynica Zdrój dla szczególnie ambitnych turystów przygotowała ciekawą ofertę, dzięki której istnieje możliwość sprawdzenia się i uczestniczenia w atrakcyjnych wycieczkach organizowanych przez PTTK w formie spływu Dunajcem. Inną, jakże niecodzienną formą rozrywki proponowaną z naszej strony jest możliwość zorganizowania kuligów zimą i przejażdżek latem.
W oparciu o naszą ofertę odwiedzając miasto Krynica Zdrój nie sposób się nudzić, rozgrywki meczy hokejowych i możliwość nauki jazdy na łyżwach lub radosne zabawy w nowo otwartym i nowocześnie wyposażonym zespole basenowym „Muszyna” przypadną do gustu każdemu wczasowiczowi, który zapragnie skorzystać z tej niecodziennej oferty. Niezastąpionym wręcz okazuje się być przede wszystkim bogaty zasób źródeł wody mineralnej, który przyczynił się do faktu, iż Krynica Zdrój stała się jednym z bardziej znanych miast uzdrowiskowych nie tylko w kraju, lecz także w wielu innych miejscach Europy. Ciekawie wyglądający deptak, wokół którego usytuowane są liczne pijalnie wód mineralnych jest dodatkową zachętą przyczyniającą się do odwiedzin tego miasta. Odwiedzin, które każdemu turyście umili muzyka grana przez klub muzyczny Alibi.
Krynica Zdrój – historia
Rozwój Krynicy Zdroju wiąże się głównie z bogactwami wód mineralnych. Są one największym skarbem Krynicy i okolic. Miasto, które zamieszkuje 11 tysięcy osób, nazywane jest również perłą polskich uzdrowisk.
Pierwsze wzmianki o Krynicy Zdroju pochodzą z XVI wieku, a dokładnie z 1547 roku. Wtedy to dzisiejsza Krynica była wsią o nazwie Krzenycze i została założona przez Danka z Tylicza. W 1793 roku Franciszek Stix von Saunbergen zakupił ziemie w Krynicy z zamysłem stworzenia uzdrowiska. Rok później powstał pierwszy dom zdrojowy – „Mały Domek”. W tym miejscu od 1804 roku można było wziąć udział w pierwszych kąpielach zdrowotnych.
W 1807 roku Krynica Zdrój uzyskała oficjalną nazwę zdroju kąpielowego.
Jednakże to dopiero po 1856 roku Krynica Zdrój zaczęła się znacznie rozwijać i to dzięki działalności profesora uniwersytetu Jagiellońskiego – Józefa Dietla. Przyczynił się on do tego, że w 1858 roku zaczęto stosować w Krynicy pierwsze kąpiele borowinowe.
To właśnie w tym okresie w Krynicy powstały najpopularniejsze obiekty w Krynicy, czyli Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe czy Teatr Modrzewiowy.
Rok 1889 był dla Krynicy Zdroju bardzo ważnym okresem –uzyskała ona wtedy prawa miejskie.
Późniejsze lata były dla Krynicy jeszcze lepsze. Pozycja uzdrowiska na mapie Polski wraz z biegiem czasu stawała się coraz to mocniejsza. Klimat miasta doceniały takie osoby jak Rejmont, Tuwim oraz Kiepura.
Obecnie Krynica Zdrój to jedna z najbardziej atrakcyjnych miejscowości górskich w Polsce. Liczne atrakcje, ciekawa historia oraz niesamowite widoki to czynniki, które wpływają na to, że każdego roku do Krynicy przyjeżdża coraz więcej turystów.
Krynica Zdrój – najciekawsze atrakcje
Krynica Zdrój jest miejscem, które bogate jest w dziesiątki atrakcji turystycznych. Podczas pobytu w naszych domkach letniskowych zachęcamy Państwa do odwiedzenia co najmniej kilku atrakcji, dzięki którym spędzą Państwo aktywnie czas w Krynicy Zdroju, a także poznają historię tego uroczego miasteczka.
Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju
Muzeum mieści się w budynku Romanówka przy Bulwarach Dietla. W tym miejscu zgromadzono obrazy oraz pamiątki bo artyście żyjącym w Krynicy Zdroju w latach 1895-1968.
Dorobek artysty liczy ponad kilkadziesiąt tysięcy prac. Znaczą większość z nich sprzedał za znikome pieniądze w okresie swojej największej biedy. Przełomowym momentem kariery Nikifora była pierwsza indywidualna wystawa w Paryżu w 1959 roku w galerii Diny Vierny. To dzięki tej wystawie prace Nikifora stały się znane na całym świecie. W Polsce najważniejsza wystawa artysty miała miejsce w 1967 roku w warszawskiej „Zachęcie”.
Nikifor tworzył swoją sztukę przy pomocy akwareli, i właśnie prace wykonane tą techniką uznawane są przez znawców za najlepsze. Najpopularniejszymi dziełami Nikifora są z pewnością sceny wojskowe, które powstały prawdopodobnie w latach I wojny światowej.
Szczególną uwagę w karierze Nikifora zwracają pejzaże beskidzkie ze stacyjkami.
Opłata normalna za wstęp do muzeum wynosi 12 zł, ulgowa – 8 zł. Niedziela jest dniem wolnym od opłat.
Stacja narciarska Jaworzyna Krynicka
Stacja Jaworzyna Krynicka to najdłuższa oraz najnowocześniejsza kolej gondolowa w Polsce. W ciągu 7 minut wagoniki pokonują dystans około 2 kilometrów. Pasażerowie gondoli trafiają na szczyt Jaworzyny Krynickiej, która znajduje się 1114m n.p.m.
Gondola nie jest oczywiście jedyną atrakcją tego miejsca. Stacja posiada aż 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, dzięki czemu zarówno nowicjusze jak i profesjonaliści mogą czerpać przyjemność ze zjazdu. Łączna długość tras to ponad 8000 metrów. Wszystkie trasy w razie potrzeby są sztucznie dośnieżane. Co ważne – 3 z 7 tras są oświetlane, dlatego też narciarze mogą czerpać przyjemność z jazdy nawet wieczorową/ nocną porą.
Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju
Muzeum zabawek to na liście atrakcji pozycja konieczna do odhaczenia przez rodziny. „Bajka” to magiczne miejsce, w którym najmłodsi mogą zobaczyć jakimi zabawkami bawili się ich rodzice oraz dziadki. Dla dorosłych jest to możliwość do tego, by wspomnieniami przenieść się do okresu, kiedy to oni byli dziećmi.
W muzeum zabawek prezentowane są niemalże wszystkie formy zabawkarstwa kolejkowego. Najstarsze zabawki sięgają okresu starożytności! Zarówno dziewczynki jak i chłopacy znajdą tu coś dla siebie – od lalek przez zabawki optyczne po militaria.
Pijalnia Główna w Krynicy Zdroju
Miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto przyjedzie do Krynicy Zdroju. Pijalnia wód mineralnych mieści się w centrum miasta przy Bulwarach Dietla. W pijalni serwowane są najlepsze wody źródlane z okolicy – Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny oraz Zuber.
Największą popularnością w Pijalni Głównej cieszy się Zuber ze względu na swój charakterystyczny smak – każdemu polecamy spróbowania tej wody mineralnej.
W miejscu, w którym jest teraz Pijalnia Główna wcześniej znajdowała się pijalnia zaprojektowana przez Feliksa Księżarskiego. Nowa „edycja” pijalny została udostępniona w 1971 roku kuracjuszom.
W Krynicy Zdroju funkcjonują również inne pijalnie – Jan, Mieczysław oraz Słotwinka.